Home Admission Buy Tickets Trade Info Exhibitor Info Past Winners Visiting Us
2018   Friday 11th to Sunday 13th May   2018

Come and visit us at Doncaster Racecourse
**** Early Entry with Online Tickets ****



Please like and follow our Facebook Page here!


FREE PARKING



2019 Trophy / Shield Winners

Winner of the Barry Jordan Trophy

for Best In Show

1929 4.5l Supercharged 'Birkin' Bentley Engine   -   Mike Sayers


Winner of the Duke Of Edinburgh Challenge Trophy
Saunderson And Mill Tractor 1913   -   George Punter

Winner of the Raymond McMahon Trophy

for Best Road Vehicle In Steam

4" Ruston SD Tractor   -   D Newton

Winner of the N.A.M.E. Shield

for Best Club Stand

Grimsby & Cleethorpes Model Engineering Society   -    

Winner of the Guild of Model Wheelwrights Trophy

for Best Model

1/8" Conestoga Wagon   -   John Castle

Winner of the Bradbury-Winter Memorial Challenge Cup
1929 4.5l Supercharged 'Birkin' Bentley Engine   -   Mike Sayers

Winner of the Bill Hughes Cup
4" Burrell Scenic Showman's DCC Engine   -   John Buckley

Winner of the Aveling-Barford Trophy
Foden C Type With Van Body Circa 1929   -   John Dickinson

Winner of the Edgar Westbury Memorial Trophy
Freelance 40cc Supercharged 60° V-Twin I.C. Engine   -   Tom Pasco

Winner of the J.N. Maskelyne Memorial Trophy
GWR 'Achilles' Class Locomotive circa 1898   -   Alan Crossfield

Winner of the New Zealand Cup
2.5"g 'Austerity'   -   R Holland

Winner of the Ship Model Society Trophy
Kirklees Model Boat Club   -    

Winner of the Charles Kennion Trophy
GWR 'Achilles' Class Locomotive circa 1898   -   Alan Crossfield


_______________________________________________


2019 Prize Winners


A2 Engineering Section - General

Silver - The Wasp Mill Corliss Tandem Engine   -   Mick Keenan

A3 Engineering Section - Internal Combustion Engines

C - Freelance Face Cam 30cc Watercooled Petrol Engine   -   George Punter

Gold - 1929 4.5l Supercharged 'Birkin' Bentley Engine   -   Mike Sayers

Gold - Freelance 40cc Supercharged 60° V-Twin I.C. Engine   -   Tom Pasco

A4 Engineering Section - Mechanical Propelled Road Vehicles

Bronze - 4.5" Foden Flat Bed Truck   -   David Hall

Gold - Foden C Type With Van Body Circa 1929   -   John Dickinson

VHC - 4" Foster Traction Engine   -   Jonathan Gittins

A4K Engineering Section - Mechanical Propelled Road Vehicles Kit Built

Gold - 4" Burrell Scenic Showman's DCC Engine   -   John Buckley

A5 Engineering Section - Tools & Workshop Appliances

C - Dividing Head   -   John Brittain

A6 Engineering Section - Horological, Scientific & Optical

C - TimePiece With Datework   -   James Buxton

Silver - Astro Photography Telescope With Crayford Focuser   -   Neil Wyatt

A7 Engineering Section - Other

Bronze - 3" Acetylene Traction Engine / Stram Wagon Lights   -   John Dickinson

C - British Drummer Boy of the Napoleonic War Era   -   John Clarke

C - A Basic Magnetic Compass   -   Nicholas Farr

B1 Railway Section - 1" Scale & Over

Gold - GWR 'Achilles' Class Locomotive circa 1898   -   Alan Crossfield

Silver - LNER V2 No.60843 as of 1960 from Works Drawings   -   Ian Spencer

Silver - 5"g Johnson Single Midland Railway 4-2-2 No.2602   -   Alan Boot

Silver - 7.25"g GWR 4-4-0 Dukedog No.3205 'Earl Of Devon'   -   Richard Byram

B2 Railway Section - Under 1" Scale

Bronze - 2.5"g 'Austerity'   -   R Holland

HC - 2.5"g 'Toby'   -   P Wooton

BK2 Railway Section

Silver - 5"g Class 37/4 37674 'St Blaise Church'   -   Michael Lock

C9 Marine Models - Kit Built

Bronze - USS BARB Gato Class Submarine   -   Christopher Behan

G1 Model Horse Drawn Vehicles

Silver - 1/8" Conestoga Wagon   -   John Castle

Silver - 2 1/4 Scale Merryweather 'Gem'   -   Mike Casey

Silver - 1/8" Northumberland Long Cart   -   John Castle

VHC - Horse Drawn Sling Cart - Bell Rock   -   Brian Young

VHC - Beach's Jam Wagon   -   Brian Young

VHC - 1/8" Northants Water Cart   -   John Castle

K1 Model Vehicles - Non Working Cars & Small Commercials

VHC - Scratchbuilt Futuristic Flying Car   -   Richard Foster

K2 Model Vehicles - Non Working Trucks

VHC - Russian ICBM Missile Transporter And Rocket   -   David Gore

K6 Model Vehicles - Any Available Body Shells

Silver - Delorian   -   Richard Foster

K7 Model Vehicles - Functional Vehicles

Bronze - Fuel Proof Diesel Bowser   -   David Plant

Gold - Allis Chalmers M8 High Speed Tractor   -   Christopher Behan

HC - Claas Xerion 5000   -   David Plant

Silver - Liebherr Lr 634   -   David Plant

VHC - Kane Low Loader   -   David Plant

VHC - Krampe Tipper Trailer   -   David Plant

VHC - Fendt 930   -   David Plant

Congratulations to all our winners from 2019 !!!